Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Augmented Reality Sandbox (Piasek i rozszerzona rzeczywistość) – krajobraz w zasięgu ręki”.

Dnia 19 lutego 2021 uczniowie klasy 1b Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii-Curie Skłodowskiej w Kraśniku wzięli udział w zdalnych warsztatach geograficznych „Augmented Reality Sandbox (Piasek i rozszerzona rzeczywistość) – krajobraz w zasięgu ręki”.

Warsztaty poprowadził dr Marcin Fraczek z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku. Zajęcia miały na celu zaprezentowanie wybranych zjawisk z zakresu geografii fizycznej przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii Augmented Reality (AR).

Podczas warsztatów wyjaśniona została zasada działania zestawu, który składa się z blatu (w formie kuwety) do piasku, skanera, projektora i komputera z oprogramowaniem. Skaner (Kinect 3D) wykrywa wysokość i położenie piasku na blacie, następnie program oblicza odpowiednią projekcję i przesyła informacje do rzutnika, który wyświetla linie topograficzne i kolory na odpowiednim piasku. Dzięki takiemu zastosowaniu możliwe jest zaprezentowanie wybranych zjawisk z zakresu geografii fizycznej w formie zabawy przy piaskownicy. Dodając elementy antropogeniczne (np. budynki, drogi czy linie kolejowe) można przedstawić zagrożenia związane z nadmierną gospodarką człowieka w wybranych regionach świata i zaprezentować alternatywy dla takiego działania. Jest to szczególnie ważne przy kształtowaniu świadomości i wiedzy młodych ludzi w zakresie zagrożeń związanych z nadmierną antropopresją.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji zdjęciowej zamieszczonej na stronie internetowej SP. nr 1 http://zpo1krasnik.szkolnastrona.pl/sp/a,894,uniwersytet-w-murach-naszej-szkoly