Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Galeria Uniwersytet Otwarty

„Augmented Reality Sandbox (Piasek i rozszerzona rzeczywistość) – krajobraz w zasięgu ręki” – warsztaty geograficzne.

Dnia 20 listopada 2020 roku od godziny 15:00 do 15:45 miały miejsce warsztaty zatytułowane „Augmented Reality Sandbox (Piasek i rozszerzona rzeczywistość) – krajobraz w zasięgu ręki”. Warsztaty poprowadził dr Marcin Fraczek z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku. Zajęcia te przeznaczone były dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (7-14 lat) i miały na celu zaprezentowanie wybranych zjawisk z zakresu geografii fizycznej przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii Augmented Reality (AR). Podczas warsztatów wyjaśniona została zasada działania zestawu, który składa się z blatu (w formie kuwety) do piasku, skanera, projektora i komputera z oprogramowaniem. Skaner (Kinect 3D) wykrywa wysokość i położenie piasku na blacie, następnie program oblicza odpowiednią projekcję i przesyła informacje do rzutnika, który wyświetla linie topograficzne i kolory na odpowiednim piasku. Dzięki takiemu zastosowaniu możliwe jest zaprezentowanie wybranych zjawisk z zakresu geografii fizycznej w formie zabawy przy piaskownicy. Dodając elementy antropogeniczne (np. budynki, drogi czy linie kolejowe) można przedstawić zagrożenia związane z nadmierną gospodarką człowieka w wybranych regionach świata i zaprezentować alternatywy dla takiego działania. Jest to szczególnie ważne przy kształtowaniu świadomości i wiedzy młodych ludzi w zakresie zagrożeń związanych z nadmierną antropopresją.

Dnia 19.11.2020 r., odbyły się zajęcia „Rosja na mapie świata kultura, tradycje, język", które poprowadził dr hab., prof. UJK Oleg Leszczak. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami o Rosji jako kraju (terytorium, geografia, ludność, kultura, folklor, religia, język) oraz jako państwie (przeszłość i teraźniejszość, polityka – hymn, herb, flaga). Odrębny akcent został położony na stereotypach powiązanych z Rosją i Rosjanami rozpowszechnionych w Polsce i innych krajach (zima, Syberia, alkoholizm, prawosławie, komunizm, militaryzm). Słuchacze dowiedzieli się również o bogatym dorobku rosyjskiej nauki i kultury, będącym powodem do nauki języka rosyjskiego.

Dnia 26.11.2020 r., odbyły się warsztaty „Muzyka rosyjska od folkloru do hip-hopu”, które poprowadziła dr hab., prof. UJK Martyna Król-Kumor. Warsztaty został poświęcony specyfice muzyki rosyjskiej przedstawionej na przestrzeni wieków jej funkcjonowania w kulturze narodu rosyjskiego W czasie wykładu słuchacze zapoznali się z rodzajami rosyjskich pieśni ludowych i poznali najważniejsze cechy folkloru. Ważnym elementem poznawczym było przybliżenie rosyjskiej muzyki klasycznej, która od czasów Michała Glinki w niepowtarzalny sposób połączyła w sobie rosyjskie motywy ludowe z osiągnięciami warsztatowymi zachodnioeuropejskich kompozytorów. W kulturze rosyjskiej niezwykle ważne miejsce zajmuje także piosenka autorska. Wśród przedstawionych bardów rosyjskich znaleźli się: Włodzimierz Wysocki i Bułat Okudżawa. Do współczesnych gatunków muzyki, reprezentowanych przez rosyjskich artystów, należą: muzyka rockowa, muzyka pop oraz hip-hop. Słuchacze mieli możliwość zapoznania się z utworami najpopularniejszych przedstawicieli wszystkich tych gatunków muzycznych oraz poznać historię powstawania najważniejszych dla kultury rosyjskiej utworów muzycznych.

Dnia 03.12.2020 r., odbyły się warsztaty „Kino rosyjskie. Aktorzy, reżyserzy, film, itp.", poprowadzone przez dr Switłanę Leszczak Wykład z prezentacją poruszył historię rosyjskiego i radzieckiego kina. Uczniowie zapoznali się z twórczością takich rosyjskich reżyserów, jak Aleksandr Rou (bajki dla dzieci), Sergiusz Bondarczuk ("Wojna i pokój"), Leonid Gajdaj, Eldar Riazanow, Mark Zacharow, Nikita Michałkow, Timur Bekmambetow, Fiodor Bondarczuk, oraz aktorów – Jurija Nikulina, Georgija Wicyna, Jewgenija Morgunowa, Anatolija Kuzniecowa, Fainy Raniewskiej, Ludmiły Gurczenko, Alisy Frejndlich, Lii Achedżakowy i innych. Poza tym uczestnicy wykładu zobaczyli 17 fragmentów z rosyjskich filmów różnych gatunków, co pozwoliło im stworzyć pewne wyobrażenie o walorach rosyjskiego kina.

Dnia 10.12.2020 r., odbyły się warsztaty „Tradycje Noworoczne i Bożonarodzeniowe w Rosji", które poprowadziła dr Katarzyna Nobis-Wlazło. Podczas zajęć słuchaczom została przybliżona tradycja Bożonarodzeniowa i Noworoczna panująca w Rosji. Uczestnicy dowiedzieli o zwyczajach jakie panują w Rosji podczas świąt. Słuchacze dowiedzieli się również jak na przestrzeni dziejów zmieniało się podejście oraz zwyczaje Rosjan w obchodzeniu Świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Podczas zajęć zostało zaprezentowane słownictwo związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wiedza zdobyta podczas zajęć została sprawdzona poprzez ćwiczenia leksykalne i fonetyczne.

Dnia 21.12.2020 r., odbyły się warsztaty „Firma. Kultura korporacyjna. Zachowanie i etykieta w biznesie", poprowadzone przez dr hab., prof. UJK Irinę Rolak. W trakcie warsztatów omówione zostały pojęcia biznesu oraz firmy, towarów i usług zarówno w Rosji jak i w Polsce i innych krajach. Słuchacze zapoznali się z słownictwem dotyczącym tematu (nazewnictwem towarów, usług itp.). Szczególną uwagę zwrócono przy tym na leksykę związaną z przedstawionym tematem. Przybliżone zostały również zasady funkcjonowania firm, ich struktura organizacyjna, logo, oraz pojęcie kultury organizacji i zachowanie (etykieta) biznesowa. Zajęcia zostały przeprowadzone w formie prezentacji multimedialnej wraz ze ćwiczeniami, w których brały udział również uczniowie.

Wykłady online z okazji Światowego Dnia Oszczędzania

Dnia 4 listopada 2020 r., w godzinach 16.45-20.00 odbyły się bezpłatne wykłady online zorganizowane z okazji Światowego Dnia Oszczędzania. Oba wykłady poprowadziła dr Ewa Kraska z Instytutu Ekonomii i Finansów UJK

Podczas wykładu na temat „Oszczędzaj łatwo przy każdych zakupach.” zostały zaprezentowane i omówione trzy darmowe aplikacje dzięki, którym można nie tylko korzystać z promocji, jak również oszczędzać na codziennych zakupach tj. Pan Paragon, Pepper oraz Cashback. Pierwsza została pokazana aplikacja Pan Paragon, umożliwiająca kontrolowanie swoich miesięcznych wydatków. Uczestnicy dowiedzieli się, że paragon który zawsze dostajemy podczas zakupów, należy zeskanować do aplikacji. Po zeskanowaniu paragonów z całego miesiąca można jednym kliknięciem zrobić sobie zestawienie wydatków w podziale na kategorie: jedzenie, odzież, zdrowie, motoryzacja, kosmetyki, elektronika, obuwie czy artykuły sportowe. Następnie pokazano jak działa aplikacja Pepper do śledzenia okazji i promocji. Użytkownicy tej apki na bieżąco wrzucają informacje, w którym sklepie i w jakiej lokalizacji jest promocja na określony produkt a społeczność plusem lub minusem oznacza, czy jest to dobra okazja. Najważniejszą i najbardziej użyteczną aplikacją dla konsumentów jaka została zaprezentowana podczas zajęć jest Cashback World. Dzięki tej darmowej aplikacji na wszystkich swoich zakupach przez resztę życia możesz zaoszczędzić średnio 3% od ich wartości. Aplikacji można używać w ponad 50 krajach na całym świecie.

Z aplikacji można skorzystać na przykład: zamawiając pizze czy jedząc posiłek w restauracji, podczas tankowania paliwa, ubezpieczając mieszkanie, kupując sprzęt rtv i agd, podpisując umowę na abonament telefoniczny czy telewizję cyfrową, wypożyczając lub kupując samochód, jak również korzystając z usług fryzjera lub stomatologa. Aplikacja umożliwia oszczędzanie na zakupach zawsze i wszędzie. Tematyka drugiego wykładu „Jak i czym „pachną” pieniądze?” obejmowała: historię pieniądza i jego rodzaje. Uczestnicy dowiedzieli się jaką funkcje pełni pieniądz oraz jakie cechy posiada współczesny pieniądz. Na zajęciach poruszona została również tematyka walut cyfrowych oraz inflacji. Uczestnicy dowiedzieli się, iż wspołczesny pieniądz, którym się posługujemy jest pieniądzem fiducjarnym, podlegającym zjawisku inflacji. Podczas wykładu pokazano mega trendy zachodzące w gospodarce związane z technologią blockchain i jej wykorzystaniem (np. kryptowaluty, tokenizacja nieruchomości).

Komunikaty i ogłoszenia

    Przepraszamy, aktualnie brak bieżących komunikatów i ogłoszeń

Więcej ogłoszeń