Wykłady z okazji Światowego Dnia Oszczędzania
Dnia 4 listopada 2020 r., w godzinach 16.45-20.00 odbyły się bezpłatne wykłady online zorganizowane z okazji Światowego Dnia Oszczędzania. Oba wykłady poprowadziła dr Ewa Kraska z Instytutu Ekonomii i Finansów UJK
Na wykładzie na temat: „Oszczędzaj łatwo przy każdych zakupach.” uczestniczyło 11 osób w wieku 15-53 lata, z Kielc, Kraśnika, Lublina, Warki, Pacanowa i Bogucic Drugich. Podczas wykładu zostały zaprezentowane i omówione trzy darmowe aplikacje dzięki, którym można nie tylko korzystać z promocji, jak również oszczędzać na codziennych zakupach tj. Pan Paragon, Pepper oraz Cashback. Pierwsza została pokazana aplikacja Pan Paragon, umożliwiająca kontrolowanie swoich miesięcznych wydatków. Uczestnicy dowiedzieli się, że paragon który zawsze dostajemy podczas zakupów, należy zeskanować do aplikacji. Po zeskanowaniu paragonów z całego miesiąca można jednym kliknięciem zrobić sobie zestawienie wydatków w podziale na kategorie: jedzenie, odzież, zdrowie, motoryzacja, kosmetyki, elektronika, obuwie czy artykuły sportowe. Następnie pokazano jak działa aplikacja Pepper do śledzenia okazji i promocji. Użytkownicy tej apki na bieżąco wrzucają informacje, w którym sklepie i w jakiej lokalizacji jest promocja na określony produkt a społeczność plusem lub minusem oznacza, czy jest to dobra okazja. Najważniejszą i najbardziej użyteczną aplikacją dla konsumentów jaka została zaprezentowana podczas zajęć jest Cashback World. Dzięki tej darmowej aplikacji na wszystkich swoich zakupach przez resztę życia możesz zaoszczędzić średnio 3% od ich wartości. Aplikacji można używać w ponad 50 krajach na całym świecie. Z aplikacji można skorzystać na przykład: zamawiając pizze czy jedząc posiłek w restauracji, podczas tankowania paliwa, ubezpieczając mieszkanie, kupując sprzęt rtv i agd, podpisując umowę na abonament telefoniczny czy telewizję cyfrową, wypożyczając lub kupując samochód, jak również korzystając z usług fryzjera lub stomatologa. Aplikacja umożliwia oszczędzanie na zakupach zawsze i wszędzie.
Na drugim wykładzie na temat: „Jak i czym „pachną” pieniądze?” uczestniczyło 12 osób w wieku 17-55 lata, z Kielc, Krakowa, Kraśnika, Lublina, Warki, Pacanowa i Bogucic Drugich. Tematyka wykładu obejmowała: historię pieniądza i jego rodzaje. Uczestnicy dowiedzieli się jaką funkcje pełni pieniądz oraz jakie cechy posiada współczesny pieniądz. Na zajęciach poruszona została również tematyka walut cyfrowych oraz inflacji. Uczestnicy dowiedzieli się, iż wspołczesny pieniądz, którym się posługujemy jest pieniądzem fiducjarnym, podlegającym zjawisku inflacji. Podczas wykładu pokazano mega trendy zachodzące w gospodarce związane z technologią blockchain i jej wykorzystaniem (np. kryptowaluty, tokenizacja nieruchomości).